نحوه آبیاری بن سای

نحوه آبیاری بن سای

 

در نگهداری و مراقبت از بن سای، مهمترین موضوع نحوه آبیاری آن است. تعداد دفعاتی که یک گیاه نیاز به آبیاری دارد به چندین عامل بستگی دارد (مثل نژاد گیاه، اندازه گیاه، اندازه گلدان، فصل سال، خاک مخلوط و آب و هوا)، به همین دلیل به طور دقیق نمی توان از تعداد دفعات لازم برای آبیاری به بن سای گفت. در هر صورت، دانستن چند مورد ساده به شما در تشخیص زمان نیاز گیاه به آبیاری، کمک خواهد کرد.

هر چند وقت یکبار باید آبیاری کنم؟

همانطور که پیش تر ذکر شد، تعداد دفعاتی که گیاه بن سای نیاز به آبیاری دارد به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان پاسخ دقیقی داد. اما می توانید نظارت بر گیاه خود را یاد گرفته و بفهمید که کی باید به آن آب بدهید. درستورالعمل های زیر در این امر به شما کمک خواهند کرد.

نحوه آبیاری بن سای

  • زمانیکه خاک گلدان کمی خشک شد به گیاه آب بدهید

این بدان معناست که شما نباید زمانیکه خاک گیاه هنوز خیس است به آن آب بدهید و باید تا کمی خشک شود، صبر کنید. از انگشت خود را تا عمق یک سانتی متری در خاک کرده و ببینید خاک خشک شده یا نه. بعد از چند بار تجربه، می توانید ببینید (به جای اینکه احساس کنید) که چه زمانی گیاه به آب نیاز دارد.

  • به صورت روتین آبیاری نکنید

گیاه خود را مشاهده کنید و نیاز آن را تشخیص دهید، نه اینکه طبق یک روتین روزانه به آن آبرسانی کنید.

  • از مخلوط خاک خوب استفاده کنید

ترکیب خاک تاثیر به سزایی روی دفعات نیاز خاک به آبرسانی دارد. برای بیشتر بن سای ها، ترکیبی از آکاداما، پومیس و سنگ گدازه به نسبت ½، ¼ و ¼ مناسب خواهد بود. در هرصورت، خاک باید طوری باشد که آب بیشتری را در خود نگه دارد چرا که نمی توانید گلدان را زیاد و منظم آبرسانی کنید.

نحوه آبیاری بن سای

چه زمان؟

این موضوع که چه زمانی به بن سای آبرسانی کنید مهم نیست. برخی می گویند که از آبیاری (آب خیلی سرد) در طول بعدازظهر پرهیز کنید چرا که خاک با نور خورشید گرم شده و با آب سرد دمای خود را از دست می دهد. اما به خاطر داشته باشید که گذشته از زمان روز، هر زمان که خاک کمی خشک شد باید به آن آب بدهید.

چطور به بن سای آب بدهید؟

همانطور که قبل تر گفته شد، زمانیکه خاک خشک شد به آن آب دهید. زمانیکه گیاه به آب نیاز دارد، باید به صورت کامل آن را خیس کنید تا کل ریشه مرطوب شود. به این منظور، به اندازه ای به گیاه آب بدهید تا از سوراخ گلدان خارج شود، و احتمالا چند دقیقه بعد اینکار را تکرار کنید.

گیاه را از بالا با آبپاش آب دهی کرده تا از شستشوی آب جلوگیری شود. بهترین آب برای گلدان، جمع کردن قطرات باران است، چرا که مواد شیمیایی ندارد، اما اگر در دسترستان نبود می توانید از آب معمول شیر به آن بدهید. سیستم های آبیاری خودکاری نیز وجود دارند که اغلب هزینه بردار می باشند.

یک دیدگاه در “نحوه آبیاری بن سای

  1. بازتاب: Milana Travis

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *