بونسای جینسینگ ginseng bonsai

بونسای جینسینگ ginseng bonsai

نام انگلیسی : Ficus Bonsai tree Ginseng

نام علمی : FICUS MICROCARPA

تیره :   MORACEAE

 

پر فروش ترین در ایران !!!

دقیقا ! شاید یه جرات بتوان گفت پرفروش ترین در ایران بونسای جنسینگ یا فیکوس جنسینگ است .

اما ایا این واقعا یک بونسای است !

امروز میخواهیم کمی راجب این گیاه دوست داشتنی صحبت کنیم ، البته شاید حرفه ایهای بونسای از کلمه دوست داشتنی خیلی خوششان نیاید .

بونسای جینسینگ چیست ؟بونسای جینسینگ ginseng bonsai

این بونسای حاصل پیوند زدن فیکوس بر روی جینسینگ میباشد . جینسینگ یک گیاه ریشه دار در فرهنگ و طب شرق بشمار می اید. گیاه جینسیگ از جمله گیاهان دارویی شرقی است که به سبب نوع رشد ریشه و ساقه ی ان مورد توجه گیاه دوستان قرار گرفته است. اگر به تصویر این گیاه دقت کنین متوجه میشوید که فرم عجیبی دارد و انگار یک درخت چندین ساله است و سنی ازش گذشته !

با پیوند زدن گیاه فیکوس بر روی جینسینگ این بونسای ایجاد میشود . امار و ارقام خریداران این گیاه نشان میدهد که بونسای جنسینگ دارای تلفات زیادی در بین طرفداران خود میباشد . ما خیلی به این موضوع اشاره نخواهیم کرد !! ولی به بررسی این پرفروش بی وفا میپردازیم .

این گیاه دارای مبدا شرقی بوده و برای مطالعه مطالب بیشتر در خصوص بونسای جینسینگ به  مطلب بونسای فیکوس مراجعه بفرمایید .

بونسای جینسینگ ginseng bonsai

 

آبیاری بونسای جینسینگ : به عنوان عدد و رقم میتوان بیان کرد که هفته ایی ۲ بار آبیاری برای بونسای جنسینگ مناسب باشد . واین مقدار برای فصل رشد و گرم در نظر گفته میشود و میبایست برای فصل خواب گیاه به نهایتا هفته ایی یکبار بسنده کرد .اما طبق قاعده ی کلی ما که در اکثر مطالب سایت به ان برمیخورید بهتر است کمی خاک را کنار بزنید اگر خاک دارای رطبت کمی بود اقدام به ابیاری بنمایید. علت این ترفند متفاوت بودن شرایط نگهداری هر منزل با منزل دیگر میباشد. بدین معنی که جاهای پرنور حتمن زودتر خاکشان رطوبت خود را از دست می دهند و جاهای کم نو دیرتر. پس شرایط هر جا با جای دیگر متفاوت میباشد .

این رو هم بیاد بسپارید که بهتره در زمان آبیاری بونسای جنسینگ آب بر روی تنه نریزید تا دچار بیماری های قارچی و پوسیدگی نگردد.

 

نور بونسای جینسینگ : اگر بدنبال گیاهی سرحال و با برگهایی محکم و زیبا هستیم حتمن دنبال جایی از منزل بگردید که نور غیر مستقیم زیادی داشته باشد . باز هم بیان میکنیم نور رد شده از شیشه بهترین نور و همان نور غیر مستقیم است . پس دنبال ته سالن یا اتاقتان نروید که فقط روشن است. بلکه دنبال جایی باشید که نور دارد.شاید بهترین محل برای گیاهان اپارتمانی نزدیک پنجره میباشد .(نه چسبیده به شیشه آن)

***سعی کنید بونسای جنسینگ خود را حتی کنار پنجره هم چند روز یکبار بچرخانید تا تمام نقاط ان بصورت مساوی از نور بهره مند گردند و رشد خوبی داشته باشند . ولی یادتان باشد معمولا جابجایی از محلی به محل دیگر باعث ریزش برگ می گردد .

اگر بونسای جنسینگ خود را بدور از نور قرار دهید کم کم دچار ریزش برگ ، زرد شدن برگ و کوچک شدن سایز برگهای جدید میشوید و البته ۱۰۰درصد مستعد آفت و بیماری !!!

بونسای جینسینگ ginseng bonsai

دما بونسای جینسینگ : در توضیحات بالا بیان شد که این گیاه اصالت گرمسیری دارد پس میتوان نتیجه گرفت از سرما گریزان است .بهترین دما برای نگهداری و رشد خوب بونسای جنسینگ دمای منزل است . دمای حدود ۲۲ تا ۲۷ درجه برای بونسای جنسینگ بسیار مناسب است .در دماهای پایینتر و بالاتر گیاه به خواب میرود و از روند رشد آن کاسته می گردد و کم کم به نقطه ی آسیب میرسد .

 

خاک مناسب بونسای جینسینگ : بونسای جنسینگ خاک به زهکش خوب را دوست دارد ومانداب به ان اسیب میرساند . میتوان از ترکیب تورب و پرلیت یا کوکوپیت و پرلیت استفاده کرد . یا هر خاک با زهکش خوب و مغذی .

 

روش تکثیر بونسای جینسینگ : زدن پیوند فیکوس بر روی جینسینگ

 

آفات و بیماریها بونسای جینسینگ : شته ، شپشک ،شپشک آردآلود ،کنه و بیماریهای قارچی

 

هرس بونسای جینسینگ : در اکثر فصول سال میتوان هرس های فرم دهی را انجام داد و فرم بونسایی آن را حفظ نمایید و در صورت نیاز به هرس کلی بهتر است در زمان خواب گیاه اقدام به اینکار نمود .

***چون بونسای جینسینگ بصورت پیوندی میباشد ، مراقب باشید نرک های ان رشد نکرده و جایگزین پیوند نگردند .

 

تعویض گلدان بونسای جنسینگ : بهترین زمان برای تعویض خاک وگلدان بونسای جنسینگ زمستان و موقع خواب بونسای میباشد تا آسیب به حداقل رسانیده شود .

 

بونسای جینسینگ ginseng bonsai

 

 

 

3دیدگاه در “بونسای جینسینگ ginseng bonsai

 1. سلام من این گیاهو یه هفته پیش خریدم
  خونمون جای نورگیر زیاد نداره اما روشنه.
  کلا یکبارم آب دادم چون نیاز نداشت.برگاشم غبارپاشی کردم.
  ولی الان دیدم لکه های سیاه رنگ روی برگها افتاده
  علتش چیهه؟؟:(

  1. سلام
   در زمانی که افتاب پشت پنجره ی مناسب ندارید حتمن چند اقدام باید انجام دهید
   ۱-ابیاری را با حد اقل برسانید . یعنی فقط زمانیکه خاک پای گیاه خشک شد اقدام به ابیاری نمایید.
   ۲-غبار پاشی و اسپری ننمایید. چون این کار باعث افزایش بیماریهای قارچی میگردد.
   لکه های سیاه و قهوه ایی و ریختن برگهای جوان از علل بیماری های قارچی میباشد .
   ۳- دنبال مکان پرنورتری برای بونسای خود بگردید و در صورت نداشتن افتاب پشت پنجره دنبال نور مصنوعی خوب باشید. استفاده از چند ال ایی دی پر نور در ارتفاع ۳۰ سانتیمتری میتواند مفید واقع شود .
   *** زمانی که گیاهی را تهیه میکنید چون در شرایط نوری خوب رشد کرده اند پس از جابجایی و انتقال به محل جدید و متاسفانه کم نورتان منتظر ریزش های شدید برگ باشید . چون شما نور مناسب را تا مین نکرده ایید .
   پس بدنبال تامین این عامل مهم باشید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *